Jak zrobić zupę?

Gotowanie zup w szybkowarze. Przy gotowaniu zup nalewa się do garnka tyle wody, ile chcemy mieć zupy, ale nie więcej niż do 2/3 jego pojemności. Włoszczyznę gotujemy na wkładce lub w koszyczku. Po wyjęciu ich z zupy otrzymujemy klarowny wywar. Czas gotowania zupy dla 1/2 kg produktów wynosi ok 20min. warzyw miękkich a w przypadku mięsa lub fasoli jest dwu  lub trzykrotnie większa. Makaron przed włożeniem do szybkowara należy sparzyć wrzątkiem, następnie gotuje się przez 7 min.
 
Wybór warzyw na zupę:
cebula-musi być sucha, twarda, zdrowa i błyszcząca. Łuska na cebuli powinna szeleścić przy dotknięciu.
-fasolka szparagowa-świeża łatwo się łamie przy zginaniu. Jest twarda i sztywna. Gdy dłużej leży, więdnie.
-groszek musi mieć dobrze wypełnione strąki, gładkie, lśniące w kolorze świeżej zieleni.-
-kalafiory powinny być białe i ścisłe w całym kwiatostanie, z zielonym głąbem, wilgotnym w miejscu ścięcia
-kapustę wybiera się taką, która ma ciężką ścisłą głowę, a liście nie uszkodzone przez gąsienice,
-zupy  przepisy  ta przede wszystkim marchew musi być ona bez uszkodzeń, twarda z połyskiem, czysta bez uszkodzeń
-ogórki powinny być twarde, długie, ze lśniącą skórką. Im bardziej zielone, tym lepsze gdyż nasiona ich nie są jeszcze wykształcone.
-pomidory są zwykle sortowane według ich wielkości i odmiany. Należy wybierać pomidory dojrzałe, a nie przejrzałe, a więc twarde, całe czerwone, z cienką, gładką skórką
-rzodkiewki muszą być twarde, nie sparciałe. Świeże mają żywy kolor i zielone, nie zwiędłe liście
-szparagi przeznaczone do ugotowania na jarzynę powinny być lśniące i ze sztywnymi czubkami. Szparagi mniej kształtne, drugiego gatunku, można przeznaczyć na przecieraną zupę szparagową
-szpinak świeży poznaje się po tym, że jest zimny. Jeżeli jest ciepły, tzn. że zaczynają się psuć. Liście szpinaku powinny mieć kolor ciemnozielony i lśniącą powierzchnię. Szpinak lekko zgnieciony w ręku musi chrzęstnieć i łamać się. Na krzaczkach nie powinno być zgniłych listków i pączków kwiatowych.